Det här är BRF Kvarnen i Jakobsbergs projektinformationssida. 

Den avser inte att ersätta föreningens ordinarie sida som finns på www.hsb.se/norrastorstockholm/brf/kvarnen/

Telefonnummer till HSB felanmälan: 010-442 11 00 

Jouren på tel. 08-657 77 22 

Störningsjour tel. 010-470 30 00.

Inre fonden avslutas

På er månadsavi finns en rad med texten ”Behållning på fonden för inre underhåll..” i slutet av raden framgår ett belopp. Detta är den inre fond som föreningen haft. Styrelsen beslutade för många år sedan att avsluta avsättning till den inre fonden. Vilket resulterar i att summan inte ökar. Nu har styrelsen beslutat att avsluta dessa konton då det kostar föreningen pengar att administrera dessa. Beloppen ni ser på er avi är saldot på er fond. Ni kan med bifogad blankett få dessa utbetalda av HSB. Senast den 2022-06-30 behöver ni ha skickat in ifylld blankett till HSB för utbetalning. Därefter avslutas er fond och kvarstående saldo övergår till föreningens gemensamma kassa. 

I blanketten under rubriken Belopp kan ni uppge ALLT så utbetalas hela beloppet.

Ladda ner blankett här

Spara
Cookies användarinställningar
Vi använder cookies (kakor) för att säkerställa att du får en bra upplevelse på vår webbplats. Om du avvisar användningen av kakor kanske den här webbplatsen inte fungerar som förväntat.
Acceptera alla
Avvisa allt
Analytics
Verktyg som används för att analysera data för att mäta effektiviteten på en webbplats och för att förstå hur den fungerar.
Google Analytics
Acceptera
Avböj
Matomo
Acceptera
Avböj
Nödvändig
Vår webbplats
Acceptera
Avböj
Unknown
Unknown
Acceptera
Avböj